Kuchnia kreteńska to nie tylko jedzenie, to filozofia ukryta w każdym z dań, to odzwierciedlenie trybu życia wyspiarzy.

Bez względu na to, czy zamówisz danie w wytwornej restauracji, czy w lokalnej tawernie, możesz mieć pewność, że jedzenie będzie nie tylko smaczne, ale i zdrowe, oparte na prostych składnikach, darach natury.

Nie bez powodu tradycyjna kuchnia kreteńska uznana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Obfitość i różnorodność lokalnych produktów sprawiła, że na przełomie wieków pojawiły się dania oryginalne, o niezykłych walorach smakowych.

Produkty mleczne, miody, aromatyczne zioła i przyprawy, oraz wiele innych górskich produktów są podstawą kuchni kreteńskiej. Tutejsza dieta, tak zwana śródziemnomorska, stawiana jest na całym świecie, jako przykład zdrowego żywienia. Oparta na warzywach, owocach, nasionach, orzechach i przede wszystkim oliwie z oliwek wydłuża życie, zwalczając wiele chorób i dolegliwości.

Weź udział w warsztatach kulinarnych, naucz się przyrządzać dania kuchni regionalnej, wzbogać swoją wiedzę z zakresu zdrowej żywności. W czasach, kiedy produkty w sklepach mają więcej sztuczności niż naturalnych składników, warto poświęcić trochę czasu, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe i uczyć się od najlepszych!

Napisz do nas i zarezerwuj miejsce na prywatnych warsztatach kulinarnych, odkryj sekrety kuchni kreteńskiej, ucz się, w miłej i rodzinnej atmosferze, pod okiem naszych specjalistów komponować i przygotowywać lokalne przysmaki i skosztuj przygotowanych przez siebie potraw. 

GALLERY