Plaże

Setki kilometrów wyrzeźbionych przez sól, słońce i wiatr. Krystalicznie czysta woda, w odcieniach błękitu, turkusu i szmaragdu. Wysokie góry, wyłaniające się nagle znad horyzontu...Oto krajobraz Krety.

Kreteńskie wybrzeże, długie na 1064 km to zarówno plaże ustronne, ukryte w małych zatoczkach, kameralne jak i znane i lubiane.  Wiele z nich posiada błękitną flagę, co daje gwarancję czystości i bezpieczeństwa.

Dla romantyków i miłośników dzikich plaż, polecamy południe Krety. W porównaniu do zagospodarowanych plaż północy, gdzie można skorzystać ze sportów wodnych lub napić się kawy w jednej z przybrzeżnych tawern, południe to surowy a zarazem piękny krajobraz, nie dotknięty jeszcze przez masową turystykę.

Zarezerwuj tutaj wycieczkę zorganizowaną na jedną z najpiękniejszych plaż Krety, lub wybierz się z naszym prywatnym przewodnikiem w nieznane zakątki południowego wybrzeża.  

 
Wąwozy

Łańcuchy górskie Krety ciągną się niemal nieprzerwanie przez całą długość wyspy. Niezwykle wysokie i strome zbocza od południowej strony umożliwiły górskim strumieniom wyżłobienie w wapiennych ścianach głębokich wąwozów, których można w sumie w całym kraju wyliczyć ok 400, z czego Kreta kryje w sobie największą ich liczbę.

Najdłuższy wąwóz w Europie, przecinający Lefka Ori( Góry Białe) od równiny Omalos do Morza Libijskiego, Wąwóz Samaria, to pod względem krajobrazowym jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Grecji, co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów.

Dziki i malowniczy, ciągnący się na długości 16km, zachwyca fauną, florą i imponuje wysokimi, nawet na 500 m, ścianami. Po obu jego stronach wznoszą się wysokie szczyty, częściowo porośnięte sosnowymi lasami i pokryte łąkami.

Kolejne wąwozy, o których warto wspomnieć to Aradena, Imbros(nazywany mini Samarią), zielony Sfakiano, Thripti(tylko dla doświadczonych) czy słynny Agia Irini, który kończy się na plaży w miejscowości Sougia. Będąc w okolicy Chania, nie można pominąć Diktamos, Lissos, Topolia, Kambos, Asfendou, Sassalos i wielu innych.

Rethymnon może pochwalić się wąwozem Kourtaliotiko, który kończy się w okolicy przepięknego lasu palmowego Preveli. Nieco dalej na północ znajdują się Patsos, Vederi, Gallos, Prasano, Wąwóz Młynów oraz Kolita(blisko uroczej wioski ze sztucznymi stawami Argiropoulis).

Najciekawsze wąwozy w okolicy Heraklionu skumulowane są przede wszystkim w obrębie gór Psiloritis oraz na południu. Jednym z naszych ulubionych jest Agio Farago, wąwóz świętych. Dwa najbardziej imponujące to Rouvas, przecinający gęsty i zielony las dębowy, położony wysoko w górach oraz Kroussonas, który przecina minojską ścieżkę do jaskini Idaean. Pozostałe to Vromonero, Vorizano, dwa mniejsze Asites, Almyros, Venerato, Karteros, Sylamos, Roza , Ambelos i Kounavi. Im bliżej Heraklionu , tym wąwozy stają się bardziej dostępne dla przeciętnego turysty i przypominają raczej spacer niż wysokogórską wspinaczkę. Do łatwiejszych wąwozów należą Knosano oraz Kritsa.

Na wciąż mniej znanym wschodzie Krety, pod względem fauny i flory zwycięża wąwóz Richtis. Nieco dalej na południe znajduje się krótki, ale dość trudny do pokonania Sarakinas. Piękny, surowy, z wysokimi ścianami, wieloma strumykami i małymi źródełkami. Idealny na upalne dni. Pozostałe wąwozy w obrębie regionu Lassithi to Hangas, Havgas i Adrianos. W obrębie gór Thripti warto udać się do Orino, Mylonas, Pefki i Ahlia. Nie są to jednak łatwe wąwozy.

Okolice Zakros to przede wszystkim słynny wąwóz Umarłych, który swoją nazwę zawdzięcza Minojczykom, którzy chowali zmarłych w grotach, znajdujących się na terenie wąwozu.

Inne znane, suche kaniony w tej okolicy to Katsounaki, Lamnoni, Pervolakia. Północna część zatoki Mirabello posiada kilka mniej znanych miejsc, doskonałych do wspinaczki, Kouroukoulos, Havgas w okolicach Plaki czy Skotini.

Zarezerwuj wycieczkę zorganizowaną do Samarii, lub wybierz się z naszym prywatnym przewodnikiem na jedną z naszych starannie dobranych tras trekkingowych. Masz specjalne życzenie? Napisz do nas!

GALLERY